bulletгалоўнае онлайн:

Палітыка

Друкаваць decreaseincreaseПамер шрыфта

“Пасля 25 сакавіка Аляксандр Лукашэнка павінен стаць былым прэзідэнтам” (відэа)

NV exclusive   Аўтар: I 21 лютага 2012 г. 17:38 Image 50658
Ініцыятыўная група па ўнясенню зменаў ў Выбарчы кодэкс прыняла зварот да кіраўніка краіны,  а таксама да лідэраў палітычных партый і рухаў.

Старшыня аргкамітэта па арганізацыі правядзення сходу ініцыятыўнай групы грамадзян для рэалізацыі права заканадаўчай інцыятывы Дзмітрый Усс заявіў, што сябры ініцыятыўнай групы па ўнясенню зменаў ў Выбарчы кодэкс прынялі зварот да кіраўніка краіны,  а таксама да лідэраў палітычных партый і рухаў.

 Экс-кандыдат на пасаду прэзідэнта заявіў, што ўнясенне зменаў у выбарчую сістэму стала сэнсам яго жыцця. Сутнасць зменаў ён назваў “Лічым галасы разам”. Усс нагадаў, што двойчы – у студзені і лютым – аргкамітэт звяртаўся да мінскіх уладаў па дазвол на правядзенне схода, неабходнага для рэгістрацыі ініцыятыўнай групы, і кожны раз атрымліваў адмову.  

У звароце на імя Аляксандра Лукашэнкі сябры ініцыятыўнай групы (асноўны склад – ініцыятыўныя групы М.Статкевіча і Дз.Усса) вылучылі чатыры прапановы:

  1. Абавязаць кіраўніцтва Мінскга гарвыканкама задаволіць заяўку на правядзенне сходу ініцыятыўнай групы грамадзян па рэалізацыі права заканадаўчай ініцыятывы 24 сакавіка 2012 г.
  2. Да 25 саквіка 2012 г. прыняць рашэнне, вызваліць і рэабілітаваць усіх палітвязняў у краіне, у тым ліку кандыдатаў у прэзідэнты Мікалая Статкевіча і Андрэя Саннікава.
  3. Выступіць з заканадаўчай ініцыятывай і на вясенняй сесіі 2012 г. унесці рэальныя змены ў выбарчы кодэкс Рэспублікі Беларусь, на практыцы ажыццявіўшы прынцып “Лічым галасы разам”.
  4. Да 30 ліпеня 2012 г. сысці дабраахвотна ў адстаўку, даўшы магчымасць правесці выбары ўвосень 2012 г. “без вашай прысутнасці ва ўладзе” (цытата).

У звароце ўказана, што рэалізацыя гэтых прапановаў дасць магчымасць цяперашняму кіраўніку краіны атрымаць гарантыю недатыкальнасці ў будучыні. 

Сябры ініцыятыўнай групы ў звароце да лідэраў палітычных партый і рухаў заклікалі іх у выпадку невыканання прапановаў кіраўніком краіны пасля 25 сакавіка далучыцца да акцыі непадпарадвакання пад назвай “Былы”. Такім чынам, пасля 25 сакавіка ва ўсіх зваротах да Аляксандра Лукашэнкі пісаць “былы прэзідэнт”. У тым выпадку, калі 1 жніўня Лукашэнка не сыдзе ў адстаўку, то распачаць іншыя акцыі па ўсёй краіне.

На наступным тыдні аргкамітэт накіруе трэццюю па ліку заяўку на правядзенне сходу гэтым разам на пляцоўцы ў парку Дружбы народаў. 

Друкаваць decreaseincreaseПамер шрыфта
Share |
абмеркаванне

Гражданин страны (21.02.2012 17:47)

Удивительно упорный и настойчивый человек - Дмитрий Усс. Вместе со Статкевичем это - самые волевые политики, не витающие в облаках, а пытающиеся ухватиться за "главное звено" в цепи задач. Их не сломать! Но найдётся ли необходимое количество их сторонников, способных поддержать эти инициативы? Это вызывает сомнение. Хотя вера и упорство могут преодолеть всё. А скепсис всегда остаётся в проигрыше.

галина (21.02.2012 17:48)

Господи помоги!...

Абняць ды плакаць (21.02.2012 18:20)

Так и надо: настойчиво, уверенно, непоколебимо. Главное, без лишних эмоций. Вода камень точит. Людям надоест бояться

Сваяк (21.02.2012 22:11)

...прынялі зварот да кіраўніка краіны..., тым самым прызналі яго ўладу і лігітымнасць, а потым прапанавалі яму сысьці ад улады. Смешныя людзі і нейкія непаслядоўныя, з кароткай памяццю. Няўжо за 17 год не дайшло, што на ўсе слоўныя тарахцелкі ён не рэагуе. Ён паважае толькі моц і дзеянні, тады ад страху заб'ецца у бункер, есь валідол і мяняе памперсы. Яго паперкамі і брахнінай не зваліць.

сяргей (21.02.2012 22:30)

А « Васька» слушает, да ест. А В.В.Пу…, - для тех, кто не слышал, сказал: Собака лает, караван идет! Смотрите на БТ фильм ; «железом по стеклу №2». А что думает, поэтому поводу А. Козулин? И вот еще, - Он для Вас президент!!!? А для меня Самозванец- Царь не настоящий.

Леонтий Усталый (22.02.2012 07:41)

Я уважаю Дмитрия Усса, уважаю его стремления, но не понимаю этих торжественно объявляемых “пусковых” дат. Белорусов надо чувствовать, понимать и… уважать их сон, между прочим. * Мы не бросимся “стенка на стенку”/ Вырывать несогласным сердца/ И за то не простим Лукашенко,/ Что дотерпим его до конца.///

иван купала (22.02.2012 10:34)

Два срока(1994-2004) -10 лет .Срок был достаточный, чтобы человек реализовал свои возможности , либо доказал свою немощность.Чем же можно похвастаться аж за 17,5 лет у руля? Может супермоделью белорусской экономики , где даже президент на свою зарплату не смог за 17 лет скопить себе денег ни на квартиру , ни на машину?! А может тем , как любит нас попрекать Лукашенко , что полстраны ездит на подержаных авто за пару тысяч долларов? Или тем , что колхоз под названием Беларусь живет от кредита до кредита? А может тем , что в самой спортивной стране мира , все - от гантель до клюшек , сплош - китайское? Беда в том , что мы - не Греция и спасать нас никто не будет.

Андрей Н. (24.02.2012 07:44)

По поводу 'недатыкальнасьці' ,это вопрос весьма спорный. Сколько зла ОНО сделало людям. Да и не к месту это. Почему? Скажите это женам Гончара,Завадского и мн.др. Только через суд,причем аналогичный теперешнему. С удовольствием буду прокурором, а лучше судьей.

Манька (8.03.2012 21:49)

треба не болтать бла-бла-бла а резко взять эту доубаную власть за горло.

ГАЛАСАВАННЕ

Перед государственными СМИ поставлена задача освоения интернета. Как, на ваш взгляд, это повлияет на ситуацию в белорусском сегменте глобальной сети?

Конкуренция оживит обе стороны, интересных и качественных публикаций станет больше
Это благотворно повлияет на демократизацию интернет-пространства и поможет представить здесь весь спектр мнений
Госидеология наводнит виртуальное пространство и сможет шире проникнуть в среду не очень разбирающейся в идеологических тонкостях молодёжи
Интернет действительно превратится в «помойку» - и это отобьёт у многих желание посещать любые сайты
Интернет заполнится «казачками», которые будут только дезориентировать аудиторию
Ничего не изменится: ведь и сейчас существуют сайты госизданий
Мои предпочтения не изменятся: как читал независимые сайты, так и буду продолжать читать только их
Вынікі|Усе галасаванні

каментарыі

ШУКАЦЬ У АРХІВЕ З ДАПАМОГАЙ КАЛЕНДАРА

ПАРТНЁРЫ

Падпiска

Падпісацца на "Народную волю" можна ў любым паштовым аддзяленні.

PDF

Тут Вы можаце спампаваць PDF-файл апошняга нумара друкаванага выдання "Народнай Волі".

спампаваць PDF-файл